Europejski Tydzień Kodowania

DZIAŁANIA SEMESTR II 2016/2017

01.02.2017

Luty zaczęliśmy z przytupem.
Nasze uczennice Maja oraz Lena Żakowicz zorganizowały fenomenalną lekcję o robotach w Miejskim Przedszkolu "Perełka". Dziewczyny zaprezentowały moc Dash'a i Dot'a, przedszkolaki nadały imiona swoim nowym zabawkom i tak w Perełce mieszka Alvin oraz Dotka. Przedszkolaki nie mogły uwierzyć w to, co się dzieje. Maja zaprogramowała Alwina tak, aby dzieci mogły odgadywać grane przez robota melodie. Zdziwienie było olbrzymie, że Alvin potrafi grać na cymbałkach a tym większe, że wszystkie melodie zostały odgadnięte. Dash odwiedził również najmłodszą grupę i tam bawił się z dziećmi rzucając do nich piłeczki. Siostry nie mogły się zdecydować, co sprawiło większą radość maluchom, sterowanie robotem czy łapanie piłeczek. Jak przystało na kulturalne dzieci oraz inteligentne zabawki po wspaniałej zabawie należy zawsze uprzątnąć bałagan. Dzieci nie dowierzały, że to właśnie Alvin posprząta ich klocki. Wszystko to zasługa Mai oraz jej siostry Leny, które przygotowały bardzo ciekawe zajęcia. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Lekcja była cudownym przeżyciem. Przedszkolaki nie chciały wypuścić uczennic. Siostry obiecały, że jeszcze odwiedzą "Perełkę" i zaprezentują inne zastosowanie robotów w edukacji przedszkolnej i szkolnej.

06.02.2017 Wizyta w miejskim przedszkolu „Perełka”. Lekcja w ramach dnia bezpiecznego Internetu.

06 – 10 luty 2017

7 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jednak w naszej szkole podjęliśmy szereg działań, które trwały cały tydzień. Zaczęliśmy oczywiście od powtórzenia zasad bezpiecznego poruszania się po sieci. W klasie 4a oraz 4c omówiliśmy zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania. Bardzo pomocne okazały się filmiki, które pokazały co może się stać, gdy rozmawiamy w sieci z osobami, których nie znamy osobiście oraz jaki wpływ na młody organizm ma gdy zbyt dużo czasu spędzamy w wirtualnym świecie. W tak ważnym wydarzeniu towarzyszyły nam dzieci z Miejskiego Przedszkola „Perełka”. Przedszkolaki odwiedziły naszą pracownie komputerową i po raz pierwszy samodzielnie, bez pomocy starszych kolegów i koleżanek bezpiecznie poruszały się w sieci. Perełki tak samo jak nasi uczniowie zobaczyli kilka filmików oraz zaprojektowali swojego własnego robota. Nie obyło się też bez lekcji programowania w Scrach Jr.. Dzieci na pewno wyniosły z tych lekcji bardzo dużo cennych informacji.

14 lutego to dzień Świętego Walentego. Jak wiadomo jest to patron zakochanych. A co kochają dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr. 2? Oczywiście, że programowanie. Jedną z najlepszych lekcji walentynkowych przeprowadziła młoda uzdolniona programistka Maja Żakowicz. Przedstawiła swoim kolegom oraz koleżankom z klasy podstawowe funkcje i możliwości małych robotów. Lekcja miała na celu uzmysłowienie dzieciom, że tak naprawdę to one za pomocą programowania mogą tworzyć gry, które w 100% odpowiadają ich potrzebom. Kto z Was miałby ochotę jeszcze zobaczyć co potrafi Dash i Dot zaprogramowany przez uczennicę klasy Vc?

26. 02

Podczas tego weekendu nauczyciele zajęć komputerowych wyjechali na Podlasie aby uczestniczyć w warsztatach, które zorganizowali #MistrzowieKodowania. Wróciliśmy z głowami pełnymi nowych doświadczeń, pomysłów. Szkole okazało się jak zawsze wspaniałym doświadczeniem. Wiedza i umiejętności zdobyta w Białymstoku czekają tylko aby przekazać ją dalej. Na pewno w najbliższym czasie zorganizujemy zajęcia, które zachwycą wszystkich.

03.03. do 10.03.
W minionym tygodniu poznaliśmy nową „zabawkę edukacyjną” MakeyMakey. Cudowny gadżet, który pozwala zagrać na wszystkim co przewodzi prąd. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły jak również dzieci z Miejskiego Przedszkola Perełka mogą już zacząć poznawać tajniki fizyki. Cudownie było grać na warzywach czy owocach. Sześcian też fantastycznie sprawdził. Woda czy kwiatek to nie problem aby popłynął przez nie prąd. Czy łatwo zakodować prostą piosenkę „Wlazł kotek na płotek”. Na to pytanie już coraz więcej dzieci może odpowiedzieć. Na pewno jeszcze nie raz będziemy wracać do tego typu zajęć. Teraz szukamy wyzwania i zaczynamy kodować w programie Scratch. Czekamy też na pomysły naszych uczniów. Burza mózgów? Czemu nie! Czas! Start!

14.03

Trzeci miesiąc roku-marzec. Czternasty dzień miesiąca. Co mówią nam te liczby? 3.14 to Święto Liczby Pi oraz naszej uczennicy Laury Rogińskiej. Dziewczynka zdobyła I miejsce w wojewódzkim konkursie fotograficznym „Matematyka w obiektywie”, zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku. Patronat nad całym wydarzeniem objęli Burmistrz Olecka, Starosta Olecka, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiegoi Wydziału Matematyki i Informatyki UWM w Olsztynie. Laurze udało się uchwycić piękno tegorocznej zimy, jej strzępki. To właśnie to zdjęcie zachwyciło komisję konkursową. Zwycięzców przyjęto z honorami. Były nagrody, dyplomy oraz niesamowicie smaczny tort. Wszystkie działania były po to aby pokazać, że matematyka jest wszędzie. Nawet data, nie była przypadkowa. Przecież liczba jest jedyna w swoim rodzaju i to właśnie jej „urodziny” świętowaliśmy. Mamy nadzieję, że w kolejnej edycji jeszcze więcej dzieci z naszej szkoły weźmie udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom.

16.03
Kolejne dzieci ze szkoły miały możliwość zagrania na takich rzeczach jak kwiatek, banan, woda itp. Lekcje programowania z użyciem makey-makey

22.03

W środę Maja Żakowicz uczennica klasy piątej oraz jej siostra Lena uczennica klasy drugiej ponownie odwiedziły dzieci z miejskiego przedszkola „Perełka”. Młode dziewczyny wcieliły się w rolę nauczyciela. Poprowadziły lekcję z Dash-em orazDot-em. Głównym celem zajęć było rozpowszechnienie idei programowania. Na początek gra „gorący ziemniak- hot potato”. Zabawa Dot-em podobała się wszystkim. To była perfekcyjna lekcja. Początkujący belfer i młodzi uczniowie, zaskoczyli kadrę. Siostry spisały się na medal. Później połączenie Dash-a i MakeyMakey. Mała awaria nie wpłynęła na przebieg zajęć, dała do myślenia i powód aby pojawić się jeszcze raz z udoskonaloną wersją programu. Majka poprzez Dash-apostanowiła dać jedną z pierwszych lekcji pisania. Skoro było pisanie to nie mogło zabraknąć czytania. Tutaj do akcji wkroczyła Lena.

To co stało się 22 marca było czymś niesamowitym. To właśnie po to jesteśmy aby nasze dzieci potrafiły przekazać dalej czego się nauczyły. Dzielenie się wiedzą i umiejętnościami jest czymś niezwykle trudnym. Z tej lekcji nie tylko przedszkolaki czegoś się nauczyli również nauczyciele.

30.03

Konferencja „Edukacja XXI wieku, czyli cyfrowe kompetencje w nauczaniu, kluczem do sukcesu ucznia.”

  1. Multimedia w codziennej edukacji.
  2. Labolatoria cyfrowe jako współczesne poznawanie zasad świata.
  3. Little Bits czyli elektronika i programowanie dla każdego.
  4. Drukarki 3D jako technologia przyszłości
  5. Formy ekonomicznego wydruku dla placówki oświaty.

04.04

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Autyzmu. To właśnie w tym miesiącu warto przybliżyć wszystkim jak odbierają świat osoby z autyzmem. Uczniowie klasy IV a spotkali się z grupą „Gumisi” z przedszkola „Perełka”. Spotkanie było pretekstem do zapoznania się dwóch zupełnie różnych grup wiekowych. Jednak po wspólnym spędzeniu czasu dzieci doszły do wniosku, że tak naprawdę mimo iż, każdy z nas jest inny, to bardzo dużo nas łączy. Wiele osób odbiera świat w swój indywidualny sposób nie oznacza to, że jest to ani lepszy ani gorszy tylko mój własny.

20.04
Uczestniczenie w szkoleniu w miejskim przedszkolu „Perełka” z dyrektor D. Szczawińską dotyczącą ozobotów. Pozyskanie robotów na okres próbny. Przeprowadzenie zajęć z dziećmi dotyczących wykorzystania ozobotów na różnych przedmiotach oraz zakodowanie drogi w wersji elektronicznej jak również i papierowej.

12. 05. 2017 Uczennica Maja Żakowicz zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym klas piątych. (Szkoła Podstawowa nr 7 w Ełku).

12-13. 05. 2017 Cały czas zastanawialiśmy się jak w tym roku szkolnym uczcić urodziny zaprzyjaźnionego kotka. W tym roku Scratch kończy 10 lat, dlatego też z okazji okrągłego jubileuszu można przez cały maj każdego dnia świętować. Mistrzowie Kodowania z naszej szkoły uparli się jednak, aby główna impreza przypadła dokładnie 13 maja. Urodził się pomysł z nocnym kodowaniem. I tak jednogłośnie podjęliśmy decyzję o nocowaniu w szkole. Z 12 na 13 maja uczniowie klasy 4a spędzili noc w murach szkoły. 1 Gromada Zuchowa "Pomocne Smerfy" w Ełku a raczej jej przedstawiciele przywitali uczniów fantastyczną zabawą. Dziewczęta opowiedziały również kilka słów o sobie i o tym co robią i chyba uda się wcielić w szeregi nowych Zuchów. Jak już uczniowie pobiegali to dobrze wiadomo, że nie ma imprezy bez dobrego jedzenia dlatego też zamiast tortu była fantastyczna pizza. Po małych szaleństwach z pełnymi brzuchami mogliśmy zasiąść do tego co dzieci lubią najbardziej. KODOWANIE. Wspólnie z dziećmi od godziny dwudziestej drugiej do pierwszej w nocy stworzyliśmy grę w programie Scratch. Uczniowie byli zaskoczeni, że napisanie swojej własnej gry wcale nie jest takie trudne i zapowiedzieli, że w domu będą tworzyć swoje wersje. Imprezę zaliczamy do udanych. Jesteśmy ciekawi, czy za rok też znajdą się chętni na takie urodziny.

17. 05 2017 Zajęcia z kodowania przeprowadzone wspólnie z uczniami klasy 4a grupie Gumisi z przedszkola Perełka.

01.06.2017 Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci 3 i 4 letnie z grupy „Bystrzaki” oraz nasze zaprzyjaźnione „Gumisie” odwiedziły nas w tym wyjątkowym dla dzieci dniu. Obie grupy miały możliwość w zagranie w zespołową grę planszową. Cała gra była wykonana przez J. Kozicką. Zabawa polegała na odszukaniu zwierzątek ukrytych w całej szkole. Stopień trudności był przystosowany do każdej grupy wiekowej. Dzieci bawiły się przednio. Możliwość swobodnego poruszania się po budynku. Zwiedzenia go dokładnie to wspaniała atrakcja. Najbardziej jednak wszystkim dzieciom przypadła do gustu sala gimnastyczna. Po szaleństwie był słodki poczęstunek.

Copyright © 2016 Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Wszelkie prawa zastrzeżone.