Z życia szkoły

Przezentacja prac dzieci w podziękowaniu za ofiarną postawę w okesie pandamii koronawirusa 2020.

 

Dzieci z grupy 0b oddziału przedszkolnego również chętnie dołączyły do obchodów Dni Rodziny pod hasłem: „Młodość – miłość – małżeństwo – rodzina”. W tym roku działania miały szczególny charakter, ponieważ odbyły się zdalnie, ale równie silnie wpłynęły na wzmocnienie więzi rodzinnych, a przede wszystkim celem ich była nauka szacunku, miłości
i przywiązania do swojej rodziny. Już na Dzień Matki dzieci  przygotowały laurki, wierszyki, własnoręcznie wykonane upominki. W Dniu Dziecka rodzice wraz z dziećmi wypełnili quizy, które były doskonałą zabawą oraz pomogły lepiej się poznać rodzinom. W kolejnych dniach dzieci przeprowadziły wywiady z rodzicami, na podstawie, których przygotowały Mapę myśli charakteryzującą mamę lub tatę. W ostatnim dniu działań w ramach zdalnych obchodów Dni Rodziny zadaniem dzieci i rodziców było wykonanie zdjęcia z ulubionych aktywności wykonywanych wspólnie pod tytułem „Tu i teraz – z rodziną”. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac dzieci z grupy 0b wykonanych w ramach obchodów Dni Rodziny 2020 r.

Ewa Różyńska

1 czerwca Rodzice i dzieci wypełnili quizy dla Rodziców i dzieci, a następnie sprawdzili ile odpowiedzi było takich samych. W kolejnym dniu 2 czerwca dzieci wcielały się w rolę dziennikarza przeprowadzając wywiad z mamą lub tatą. Dziecko pytało rodzica:                     1. Co najbardziej lubisz jeść? 2. Jaki jest Twój ulubiony kolor? 3. W co lubisz się ubrać?        4. Ile masz lat?  5. Jaki chciałabyś/chciałbyś dostać prezent na urodziny?  6. Co lubisz oglądać?  7. Co najbardziej lubisz robić ? 8. Gdzie chciałabyś/chciałbyś jechać na wycieczkę? Trzeciego dnia czerwca dzieci wykonały pracę plastyczną w postaci mapy myśli na podstawie przeprowadzonego wywiadu z rodzicami poprzedniego dnia. W ostatnim dniu działań w ramach zdalnych obchodów Dni Rodziny zadaniem dzieci i rodziców było wykonanie zdjęcia z rodzinnego spaceru pod tytułem „Tu i teraz – z rodziną”. Poniżej niektóre wytwory prac dzieci z grupy 0a wykonanych w ramach obchodów Dni Rodziny 2020 r.

 

Dzieci z grupy ,,0b” sumiennie wypełniają zadania w ramach kształcenia na odległość. W minionym tygodniu dzieci poznały rośliny i zwierzęta spotykane na łące a piękno majowej przyrody zobrazowały za pomocą prac plastycznych. Poszerzyły również swoje umiejętności matematyczne, wiedzą jak wygląda figura sześcian. By lepiej zapamiętać budowę owadów, dzieci wykonały papierową biedronkę. Oprócz rozwijania zainteresowań przyrodniczych, odbyły się zdalne obchody Dnia Dobrych Uczynków i Dnia Kosmosu. Wychowankowie obejrzeli filmy edukacyjne obrazujące budowę i planety Układu Słonecznego oraz wykonali prace plastyczne związane z kosmosem. Ponadto dzieci zilustrowały swoje dobre uczynki wykonane w ciągu dnia.  Podczas nauki zdalnej stosowane są różnorodne formy aktywności, a niektóre można obejrzeć na fotografiach.

Ewa Różyńska

W czwartek, 27 lutego 2020 r. w grupie ,,Ob" odbyły się zajęcia ze Specjalistą SL ds. edukacji leśnej i promocji p. Ewą Pach. Dzieci poznały pracę leśnika i jego rolę w społeczeństwie. Na koniec zajęć uczestnicy przekazali gościowi swoje prace plastyczne związane z pracą w lesie. Natomiast od p. Ewy Pach uczestnicy otrzymali piękne, ekologiczne ołówki. Dziękujemy Nadleśnictwu Ełk za wspaniałą prelekcję.
Ewa Różyńska

Z okazji dnia zakochanych w naszej szkole organizujemy pocztę walentynkową.                  

  W środę i czwartek (12 i 13 lutego 2020 r.) na długich przerwach międzylekcyjnych (korytarz parter, I piętro i II piętro) odbędzie się kiermasz kartek walentynkowych. Dochód ze sprzedaży kartek w całości zostanie przeznaczony na rzecz stypendiów  dla naszych uczniów. Wypełnione kartki walentynkowe  będzie można wrzucić do wystawionej pocztowej skrzynki walentynkowej. Zebrana korespondencja Walentynkowa zostanie14 lutego dostarczona przez listonoszy do wskazanych adresatów.

Współpracując z Fundacją Św. Mikołaja nasza szkoła przystąpiła do programu „Stypendia Św. Mikołaja”. W ramach naszych działań zbieramy fundusze na stypendia, chcąc wesprzeć swoich zdolnych uczniów, dając im tym samym szansę na lepszą przyszłość.                                 W związku z tym , prosimy Państwa o wsparcie naszych działań.

W celu przekazania Fundacji Św. Mikołaja części podatku dochodowego należy w formularzu PIT wskazać numer, pod którym Fundacja wpisana jest do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. KRS 0000126602 oraz wpisać cel szczegółowy:: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W EŁKU

Przekazanie 1% podatku to pomoc, która procentuje!

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy!!!

  

1% podatku na rzecz stypendiów w ramach programu

Stypendia św. Mikołaja 

w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku

KRS Fundacji Świętego Mikołaja: 0000126602

Cel szczegółowy: Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku

 

Dziękujemy!

Podajemy link do strony, na której można rozliczać elektronicznie PIT

https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000126602/

Można skorzystać z programu na stronie Fundacji Świętego Mikołaja: mikolaj.org.pl/pit2019

I tam zmienić tylko cel szczegółowy (lub dopisać), nr KRS jest już wpisany.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI

Informujemy, że na terenie naszej szkoły trwa akcja zbierania plastikowych nakrętek.

Wyrzucamy je codziennie, czasami gramy nimi w "piłkę" na korytarzu. Nakrętki - dla jednych nic nieznaczący plastik, dla innych szansa na lepsze życie.

Nie wyrzucaj, pomóż!

Zbiórka korków nic nas nie kosztuje. Dzięki temu chronimy środowisko i możemy pomóc choremu dziecku w walce o zdrowie.

Akcja trwa do końca maja 2020 r., korki prosimy przynosić do nauczycieli wychowania fizycznego (po stronie dawnego Gimnazjum) .

Do korków dołączamy informację z imieniem i nazwiskiem oraz klasą.

W dniu 06.12.2019 roku po raz kolejny zorganizowaliśmy „Mikołajki w Kauflandzie”. Zbieraliśmy środki na stypendia dla utalentowanej młodzieży naszej szkoły. Przedsięwzięciu przyświecał wspólny cel – społeczna solidarność. Uczniowie z energią i uśmiechem na twarzy pakowali towar przy sklepowych kasach. Klienci odwdzięczali się wolontariuszom wrzucaniem pieniążków do puszki. Pozyskane środki finansowe przyczynią się do realizacji pasji i zainteresowań zdolnej młodzieży. Wolontariusze akcji to: Laura Rogińska, Wiktoria Wujek, Natalia Orzechowska, Oliwia Kukowska, Maja Żakowicz, Nina Paszkowska, Lena Kłoczko, Gabriela Nowik, Anna Lewandowska Robert Rakowski, Michał Kotliński, Szymon Borawski.

 „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. – Flora Edwards

W poniedziałek, 25 listopada 2019r. w grupie ,,0b" odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji udaliśmy się do biblioteki szkolnej, gdzie p. Marzanna przedstawiła genezę powstania tychże obchodów. Ponadto dzieci uczestniczyły w zagadkach związanych z misiami i wysłuchały bajki, której bohaterem był oczywiście miś. Ten dzień wypełniony był pluszakami. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione maskotki. Wykonały misie z płatków kosmetycznych oraz układały puzzle z różnymi rodzajami niedźwiedzi. Każdy wrócił do domu uśmiechnięty z medalem przyjaciela Misia na piersi.

Wychowawczyni Ewa Różyńska

19 listopada 2019 r. odbyły się Mistrzostwa Miasta Ełku w „3” siatkarskich dziewcząt.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Klara Kiszycka, Anna Bejgier, Kinga Znorowska, Julia Obuchowska, Wiktoria Witkowska, Kinga Wierzbicka, Martyna Masiewicz, Ida Lidia Kulikowska de Nałęcz, Maja Pajer i Wiktoria Figurska dzielnie walczyły na boisku.
Ostatecznie zajęły V miejsce. Cieszymy się i życzymy dalszych sukcesów na arenie sportowej.

W maju 2019 roku uczniowie obecnej klasy 5d wraz z wychowawczynią przystąpili do konkursu „uDOSTĘPniacze” w ramach projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Celem konkursu było uwrażliwienie i podniesienie świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami) oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni. Ważne było również zwrócenie uwagi, że Fundusze Europejskie wspierają niwelowanie barier dla osób z niepełnosprawnością szczególnie w Programie Dostępność Plus.
Szkoła biorąca udział w Konkursie zgłaszała zespół uczniów wraz z opiekunem, a zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy na temat identyfikacji przez uczniów barier w swoim otoczeniu utrudniających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami i zaproponowaniu sposobu ich usunięcia. Praca mogła mieć dowolną formę: plastyczną, zdjęciową lub filmową, a nagrodą za udział w konkursie są warsztaty z dostępności dla uczniów danej szkoły.

Dzięki uczniom 5d w czwartek 14 listopada 2019 odbyły się specjalne warsztaty dla uczniów sześciu klas naszej szkoły „Wszyscy jesteśmy uDOSTĘPniaczami”. Poprowadził je specjalny zespół trenerów, który jeszcze bardziej przybliżył uczniom pojęcie dostępności i problem barier napotykanych przez osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej percepcji. Podczas ostatniej tury warsztatów - dla klasy 5d - dyrektor naszej szkoły Pani Dorota Szczawińska wręczyła uczennicom, które przygotowały prace konkursowe, dyplomy i drobne upominki przysłane przez organizatorów konkursu.

Brawo uczniowie klasy 5d!

Opiekun – Honorata K. Sadowska

Grupa ,,0b" we wtorek, 12 listopada 2019r. wybrała się do Muzeum Historycznego w Ełku na zajęcia edukacyjne pt. ,,Godło, flaga, hymn. Historia polskich symboli narodowych". Dzieci poznały pojęcie symbolu. Usłyszały legendę ,,O Lechu, Czechu i Rusie”. Nauczyły się opisywać godło i flagę polską oraz wiedzą o tym, jak zachować się podczas odśpiewania czy odsłuchania hymnu narodowego. Poznały różnice w wizerunku godła i flagi polskiej, jakie zachodziły w nich na przestrzeni wieków. Uczestnicy dowiedzieli się w jakich sytuacjach stykamy się z symbolami narodowymi i jak powinniśmy się wówczas zachować. Na zakończenie zajęć przedszkolaki samodzielnie wykonały flagę Polski. Następnie wychowankowie Sp nr 2 w Ełku udali się do jednej z sal muzeum, gdzie mogli podziwiać makietę Dworca PKP. Wiele radości sprawiło im również zwiedzanie ogromnej lokomotywy. Ostatnią atrakcją były zabawy ruchowe na placu zabaw mieszczącym się na terenie muzeum. Po cennej lekcji historii wszyscy bezpiecznie powrócili do szkoły wraz z wychowawczynią p. Ewą Różyńską.

Wycieczka grupy przedszkolnej ,,Ob" do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku - 18 października 2019r.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Ptaki przygotowujące się do zimy" przeprowadzonych przez p. Katarzynę Pejcz. Wysłuchały różnych odgłosów wydawanych przez ptaki, dowiedziały się, jakie mają zwyczaje, a także brały udział w zabawie ruchowej. Mogli również podziwiać akwaria z różnymi rybami, żółwiami i patyczkami. Na koniec wykonały pracę techniczną - ptaka z rolki papierowej. Uczestnicy szczęśliwi powrócili do szkoły pod opieką wychowawczyni p. Ewy Różyńskiej i p. Doroty Kopiczko- Olechna.
--
Pozdrawiam
Ewa Różyńska

W ramach CODE WEEK dzieci z grupy ,,Ob" wraz z wychowawczynią p. Ewą Różyńską uczyły się 17 października 2019r. programowania. Odbyła się zabawa ruchowa zakodowana symbolami. Następnie dzieci zgodnie instrukcją pomagały jeżowi zebrać żołędzie. Najtrudniejszy okazał się pomidor, którego należało pokolorować zgodnie z podanymi kodami. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplomy Mistrza Kodowania.

Spotkanie grupy przedszkolnej ,,Ob" z przedstawicielami Straży miejskiej nt. ,,Bezpieczna droga do szkoły" -11 października 2019r.
Wychowankowie przypomnieli sobie, jak należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Mogli za pomocą ćwiczeń poczuć się, jak kierowcy i piesi. Utrwalili sobie znajomość terminów związanych z ruchem drogowym. Wiedzą pod jaki numer alarmowy dzwonić, gdyby potrzebowali wezwać pomoc. Dziękujemy za wspaniałą lekcję bezpieczeństwa.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek- 5 listopada 2019r grupa przedszkolna ,,0b" rozwiązywała zagadki związane z bajkami, m. in. dobierali cienie do postaci z bajek, na podstawie rekwizytów odgadywali tytuły bajek. Każdy tego dnia przyniósł zabawkę z ulubionej bajki. Na koniec wszyscy zrobili pamiątkowe zdjęcia z bohaterem bajki ,,Minionki".

Wychowawca E. Różyńska

Dziś klasy 3a i 3d wprowadziły uczniów klas 0-3 w świąteczny nastrój związany z obchodami Święta Niepodległości. Apel przygotowany przez uczniów i ich wychowawców Panie : Annę Trochimko i Jolantę Sidorek przypomniał o jednym najważniejszych dla każdego Polaków święcie narodowym. Uczniowie wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy i Rotę dwie najważniejsze dla naszego narodu pieśni oraz obejrzeli film opowiadający historię odzyskania niepodległości. Skupienie i cisza na sali, wspólny śpiew podkreśliły wagę wydarzenia.

Trzy uczennice z naszej szkoły w dniu 30.10.2019 r. z rąk Pani dyrektor odebrały stypendia z Fundacji Świętego Mikołaja przyznane na rok szkolny 2019/2020.

Nasi stypendyści : Wiktoria Nalewajko z klasy VI e, Oliwia Gimier z klasy VI c oraz Kinga Anna Sierzputowska z klasy VII b otrzymają po 200 zł miesięcznie stypendium przez cały rok szkolny.

Środki gromadziliśmy przez cały poprzedni rok szkolny współpracując z Fundacją Świętego Mikołaja z Warszawy.

Podejmowaliśmy różne działania i przedsięwzięcia. Jak widać opłacił się trud i wysiłek oraz zaangażowanie społeczności szkolnej.

Do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku dołączyli również uczniowie starszych klas z naszej szkoły oraz ze Szkoły Podstawowej nr 4. W samo południe rekord biło prawie 100 uczniów. Resuscytację prowadzili na fantomach, a nad przebiegiem czuwali ratownicy medyczni. Bicie rekordu odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Jego celem jest wspólne promowanie nauki pierwszej pomocy. Akcję od 2013 roku, organizuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji po raz pierwszy a pomysłodawcą był p. Piotr Górski.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy za rok!!!

6.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Ełku przy ul. Małeckich 1 odbędzie się bicie rekordu  w pierwszej pomocy. Jest to akcja ogólnopolska Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy : Ratujemy i uczymy ratować.

WALCZYMY  od  12.00   do 12.30

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców Ełku, którzy chcą spróbować swoich sił na godzinę 11.30 na salę gimnastyczną.

Prosimy uczestników o zmienne obuwie na jasnej podeszwie.

 30 września 2019 r. uczniowie klasy 5 c wraz z opiekunami uczestniczyli w VI Forum Kardiologicznym "Ełk, tu bije moje serce..." , które odbyło się w  Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej.

Na początku był wykład lekarza kardiologa. Pani doktor – ordynator oddziału kardiologicznego z ełckiego szpitala - opowiadała o tym jak dbać o nasze serce. Przestrzegała między innymi przed paleniem papierosów, spożywaniem zbyt dużej ilości soli. Zachęcała, aby codziennie chociaż przez pół godziny podejmować jakiś wysiłek fizyczny i dbać o zdrowe odżywianie (jeść warzywa i owoce!!!).

W drugiej części spotkania ćwiczyliśmy i tańczyliśmy pod okiem instruktora tańca. Było wesoło i zdrowo właśnie, bo przecież „ruch to zdrowie”.

Następnie były zabawy i konkursy. Uczniowie z każdej szkoły   rozwiązywali zadania. Dzięki jednemu  z nich, dowiedzieliśmy się, że jedzenie owoców i warzyw przypominających kształtem ludzkie organy, czy narządy właśnie te narządy wspiera i dobrze na nie wpływa.
Np. : orzech wspiera mózg, pomidor -serce, winogrono -płuca, fasola – nerki, seler naciowy – kości, marchew – oko (w przekroju marchew przypomina oko) i co ciekawe pieczarka (do tej pory uważana za bezwartościową ) ma dobry wpływ na słuch ( kształtem przypomina ucho).
Na koniec przedstawiciele szkół rywalizowali między sobą, musieli tak szybko kręcić pedałami roweru, aby w ciągu minuty zmielić jak najwięcej ziarna na mąkę w specjalnie przyłączonym do roweru młynku. Nasz kolega świetnie sobie poradził z tym zadaniem.

Każdy uczeń wychodząc otrzymał jabłko i małą piłeczkę do zabawy.

Szkoły otrzymały sadzonkę winorośli, aby zasadzić ją na swoim terenie.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu i tak dużo dowiedzieć się o naszym sercu i zdrowiu.

mikolaj1

Drodzy uczniowie, rodzice pragniemy poinformować, że rozpoczął się czas naboru- wypełnienia wniosków do kolejnej edycji Stypendiów Św. Mikołaja na rok szkolny 2019/2020.

Przypominamy kryteria przyznawania stypendiów:

  1. miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 1500 zł (tysiąc pięćset złotych). Wartość ta uzyskiwana jest na podstawie dokumentu przedstawiających dochody wskazanych w Zasadach dokumentowania i obliczania dochodu (załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu).
  2. średnia ocen w roku poprzedzającym przyznanie stypendium nie niższa niż: 4,4 w szkole podstawowej w klasach V-VIII. Jeśli uczeń przechodzi do szkoły wyższego stopnia, pod uwagę brana jest średnia ocen ze stopnia szkoły, którą ukończył w poprzednim roku;
  3. uczeń wykazuje się zaangażowaniem społecznym i ma osiągnięcia naukowe (w tym udział w olimpiadach, konkursach), sportowe lub artystyczne

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW upływa  20 września 2019

Aktualny regulamin wraz z załącznikami znajduje się na portalu

www.stypendia.mikolaj.org.pl

w zakładce „O PROGRAMIE” po prawej stronie w części „DO POBRANIA”

 Chcąc otrzymać stypendium, uczeń musi złożyć do szkolnego koordynatora - Małgorzaty Urbanowicz  n-la wych. fizycznego, lub Marty Zyskowskiej – pedagoga lub w sekretariacie szkoły kompletny wniosek  wraz z wymaganymi załącznikami w wyznaczonym powyżej czasie.

WAŻNE JEST DOKŁADNE PRZEANALIZOWANIE REGULAMINU.

Decyzja o przyznaniu stypendium jest podejmowana w oparciu o następujące dwa kryteria:

ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE- zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku(od 1 września 2018 r.).Do aktywności społecznej zalicza się m.in.: aktywna działalność w organizacjach i stowarzyszeniach nieformalnych; działalność w lokalnych organizacjach , wolontariat, np. w schronisku dla zwierząt, harcerstwo, aktywność poparta osiągnięciami w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna pro bono, np. dawanie koncertów charytatywnych, organizowanie występów artystycznych dla dzieci z domu dziecka, aktywność na rzecz kultury, np. redagowanie gazetki szkolnej, organizowanie wystaw w szkole, zaangażowanie na rzecz wspólnoty religijnej(jako ministrant, w scholii, oazie). MAKSYMALNIE 5 pkt.

AKTYWNOŚĆ NAUKOWA- Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, udział w olimpiadach przedmiotowych i tematycznych itp. W ciągu ostatniego roku szkolnego (od 1 września 2018 r.).MAKSYMALNIE 5 pkt.

Dokument poświadczający, że miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny ucznia nie przekracza 1500 zł netto. Dokument został  wymieniony w załączniku nr 2 do Regulaminu.

ZACHĘCAMY  CHĘTNYCH RODZICÓW DO SKŁADANIA WNIOSKÓW.

Klasa IV b miała możliwość uczestniczyć w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez uczniów z klasy I o zawodzie „Cukiernik” z Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku pod okiem p. Anny Czyż. Spotkanie, odbyło się 03.06. 2019r. dzieci miały okazję poznać tajniki kuchni oraz same spróbować swoich sił w gastronomii. Uczniowie pracowali w pięciu grupach i pod okiem przyszłych cukierników przygotowywali rogaliki marchewkowe z marmoladą, które były zachętą do zdrowego odżywiania się.
Po zakończonej pracy odbyło się wspólne sprzątanie stanowisk pracy. Spotkanie zakończyło się degustacją własnych wyrobów oraz wspólnym zdjęciem. W czasie spotkania panowała miła atmosfera, uśmiech gościł zarówno u dzieci, jak i u młodzieży nas goszczącej.
Serdeczne podziękowania na ręce pani Iwony Okseniuk- kierownik ds. kształcenia zawodowego oraz pani Annie Czyż - prowadzącej warsztaty , za pomoc w zorganizowaniu wspaniałego i niezapomnianego dla nas spotkania. Otrzymaliśmy zaproszeniem na kolejną wizytę , a więc mówimy „do zobaczenia”.

II miejsce w Mistrzostwach Miasta Ełku w Piłce Nożnej dziewcząt - brawa!

Copyright © 2016 Szkoła Podstawowa nr 2 w Ełku. Wszelkie prawa zastrzeżone.